SLUCHOVÁ PERCEPCE - diferenciace II. - rozlišování sykavek CS

Kód: 4007
ZDARMAZDARMA
diferenciace II CS
39 Kč 39 Kč bez DPH

materiál v pdf

Detailní informace

Detailní popis produktu

Materiál obsahuje 60 záložek pro nácvik sluchové percepce v oblasti hlásek.

Připravíme si záložku a na začátku se ujistíme, jaký zvuk je charakteristický pro hada a včelu. Na počátku pracujeme pouze se zvuky.

To znamená, že had dělá „sssss“ a cvrček dělá „c-c-c“.

Na začátku nácviku doporučuji, aby dítě nepojmenovalo věc na obrázku samo. Je důležité, aby jste tento obrázek pojmenovali vy, a to tak, že s přehnanou a zdůrazněnou artikulací a výslovností – v tomto případě jsou to „SSSeno“ .

Dítě se na základě přehnané výslovnosti snaží určit, kdo mluví na začátku slova – had nebo cvrček?

Pokud se mu nedaří zkuste předvést výslovnost takto:

„Jsem had a říkám SSSeno. Jsem včela a říkám CCCeno.“ Kdo to říká správně?

 Postupně stahujeme přehnanou výslovnost až vyslovujeme zcela normálně. V případě, že dítě umí sykavky vyslovit, může po nás v tomto momentu slovo zopakovat (zde však již nesmí být přehnaná výslovnost, mohli bychom narušit řečový vzorec a to nechceme). Postupně postupujeme až k momentu, kdy dítě samo řekne: „seno“ – na začátku je S (had).  Tento nácvik může trvat i několik týdnů, určitě se však vyplatí. Je důležité si uvědomit, že každé dítě se učí jinak a v jiném tempu. Proto je důležité být trpělivý a nechat dítě postupovat vlastním tempem. Pokud budete mít s nácvikem trpělivost a budete dítěti vysvětlovat, proč je správná odpověď „SSSeno“, naučíte ho rozlišovat mezi zvuky hada a cvrčka.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: