SLUCHOVÁ PERCEPCE - diferenciace IV. - rozlišování sykavek SZ

Kód: 9993
ZDARMAZDARMA
SZ
39 Kč 39 Kč bez DPH

materiál v pdf

Detailní informace

Detailní popis produktu

Sykavky jsou jedny z nejtěžších hlásek, které se dají v češtině sluchově rozlišovat. Pokud chceme, aby naše děti měly správnou výslovnost, je velmi důležité, aby si samy sebe poslouchaly. Rozlišování sykavek je totiž velmi těžké a bez správného sluchového rozlišování se děti mohou dostat do problémů nejen s výslovností těchto hlásek v řeči, ale také s nácvikem čtení a psaní a jejich zaměňováním.
Pokud je dítě schopné rozlišovat mezi jednotlivými sykavkami, bude moci lépe regulovat svou výslovnost sluchem. To znamená, že bude schopné upravovat svou výslovnost, a to nejen sykavek tak, aby byla správná.

Postup:
Připravíme si záložku a na začátku se ujistíme, jaký zvuk je charakteristický pro hada a včelu. Na počátku pracujeme pouze se zvuky.
To znamená, že had dělá „sssss“ a včela dělá „zzzz“.
Na začátku nácviku doporučuji, aby dítě nepojmenovalo věc na obrázku samo. Je důležité, aby jste tento obrázek pojmenovali vy, a to tak, že s přehnanou a zdůrazněnou artikulací a výslovností – v tomto případě jsou to „SSSáně“ .
Dítě se na základě přehnané výslovnosti snaží určit, kdo mluví na začátku slova – had nebo včela?
Pokud se mu nedaří zkuste předvést výslovnost takto:
„Jsem had a říkám SSSáně. Jsem včela a říkám ZZZáně.“ Kdo to říká správně?
Postupně stahujeme přehnanou výslovnost až vyslovujeme zcela normálně. V případě, že dítě umí sykavky vyslovit, může po nás v tomto momentu slovo zopakovat (zde však již nesmí být přehnaná výslovnost, mohli bychom narušit řečový vzorec a to nechceme). Postupně postupujeme až k momentu, kdy dítě samo řekne: „sáně“ – na začátku je S (had).  Tento nácvik může trvat i několik týdnů, určitě se však vyplatí. Je důležité si uvědomit, že každé dítě se učí jinak a v jiném tempu. Proto je důležité být trpělivý a nechat dítě postupovat vlastním tempem. Pokud budete mít s nácvikem trpělivost a budete dítěti vysvětlovat, proč je správná odpověď „SSSáně“, naučíte ho rozlišovat mezi zvuky hada a včely.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: